Darowizna znaku dla przedsiębiorcy – można odliczać odpisy amortyzacyjne

30 wrzesień 2016

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę darowizny, na podstawie której otrzyma od swojego syna Prawo na wzór wspólnotowy wraz z prawem z rejestracji tego wzoru (dalej: Prawo), zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 roku w sprawie wzorów wspólnotowych (dalej: rozporządzenie 6/2002).

Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, na terytorium Polski. Wartość otrzymanego przez Wnioskodawcę Prawa zostanie określona w umowie darowizny jako wartość rynkowa i przekroczy 3.500 zł. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.
Otrzymane tytułem darowizny Prawo Wnioskodawca wykorzysta w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok. Wprowadzi je do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawca zawrze umowy, na mocy których upoważni inne podmioty do odpłatnego korzystania z Prawa i wykaże przychody z tytułu opłat licencyjnych, na podstawie wystawianych faktur VAT. Przychody te będą stanowić dla Wnioskodawcy przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. W jaki sposób należy ustalić wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa na zarejestrowany wzór wspólnotowy otrzymany w drodze umowy darowizny przez Wnioskodawcę...
2. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa na zarejestrowany wzór wspólnotowy nabyty w drodze umowy darowizny i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności gospodarczej...

Ad.1.Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkową Prawa nabytego w drodze umowy darowizny przez Wnioskodawcę należy ustalić według jego wartości rynkowej określonej w umowie darowizny.
Ad. 2.Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa na zarejestrowany wzór wspólnotowy nabytego w drodze umowy darowizny i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 24 maja 2016 r. (ITPB1/4511-322/16/JŁ) uznał, że w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/wyszukiwarki/wyszukiwarka-publiczna.xhtml

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.