Koszty szkolenia pracowników tymczasowych stanowią ich przychód, więc konieczne jest wystawienie informacji PIT-8C

30 wrzesień 2016

Czy w związku z ponoszeniem przez Spółkę kosztów uczestnictwa pracowników tymczasowych w szkoleniach koniecznych do zdobycia niezbędnych kwalifikacji związanych z wykonywaną pracą Spółka zobowiązana będzie sporządzić i przesłać tym pracownikom tymczasowym oraz właściwemu organowi podatkowemu informacje PIT-8C?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 26 lipca 2016 r. (I SA/Gd 560/16) orzekł, że przepis art. 21 ust. 1a u.p.d.o.f. jednoznacznie stanowi, że do przychodów pracowników tymczasowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, otrzymanych od pracodawcy użytkownika ma zastosowanie ust. 1 pkt 11-11b, 13 i 16. Tym samym przepis, na który powołuje się Spółka, tj. art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f., jako nie wymieniony w art. 21 ust. 1a u.p.d.o.f., w ogóle nie znajduje zastosowania do pracowników tymczasowych.
Podstawy do zastosowania względem tymczasowych pracowników Spółki zwolnienia, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f. nie dają również przepisy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, na które również powołuje się strona skarżąca. Należy w tej kwestii podkreślić, że przepis art. 15 tej ustawy, dotyczący zakazu dyskryminacji pracownika tymczasowego, skierowany jest wyraźnie do pracodawców i to na nich nakłada przewidziane w nim obowiązki. Przepis ten stanowi bowiem, że pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Wspomniany zakaz dyskryminacji dotyczy warunków pracy i innych warunków zatrudnienia, a te ustalane są wspólnie z pracodawcą. Skierowanego do pracodawcy zakazu nie można natomiast rozszerzać na ustawodawcę i stanowione przez niego zasady opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, do jakich bezspornie zaliczyć należy przedmiotowe szkolenia. Potwierdzenie tego stanowi przepis art. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym wspomniana ustawa reguluje zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej oraz zasady kierowania tych pracowników i osób niebędących pracownikami agencji pracy tymczasowej do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Oznacza to, że zasady opodatkowania przychodu pracowników tymczasowych pozostają poza zakresem przedmiotowym ww. ustawy. Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych reguluje natomiast ustawa o tymże podatku (art. 1 u.p.d.o.f.), która w sposób niebudzący najmniejszych wątpliwości, w przepisie art. 21 ust. 1a u.p.d.o.f., reguluje sporną w sprawie kwestię.
Podsumowując, zwolnienie z opodatkowania przychodu stanowiącego wartość świadczeń w postaci przedmiotowych szkoleń, a w konsekwencji zwolnienie z wynikającego z art. 42a u.p.d.o.f. obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C stanowiłoby naruszenie obowiązującego w tej mierze prawa. Tym samym, zgodnie z zasadą legalizmu (art. 120 O.p.) organ interpretacyjny zasadnie uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/138D22D092

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.