Przychód uzyskany ze zbycia tzw. akcji wirtualnych przez prezesa

30 wrzesień 2016

Czy przychód uzyskany ze zbycia z tzw. akcji wirtualnych przez prezesa zarządu skarżącej spółki jest przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) z uwagi na to, że akcje wirtualne są pochodnym instrumentem finansowym, czy też stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. art. 13 pkt 7 cytowanej ustawy.


Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2016 r. (II FSK 1008/14) orzekł, że posiadane przez W.S. akcje wirtualne bez prawa głosu nie spełniają przesłanek umożliwiających uznanie ich za pochodny instrument finansowy. W szczególności podkreślono, że przedmiotowe akcje zostały przez prezesa spółki nabyte odpłatnie, a zatem nie wypełniają przesłanek wymienionych w przytoczonej powyżej definicji. Ponadto, ponieważ spółka wyemitowała jedynie akcje wirtualne, które zostały następnie sprzedane prezesowi, nie można porównać przedmiotowej transakcji z innymi, aby dokonać weryfikacji, czy wartość netto wydatków poniesionych przez prezesa spółki na nabycie akcji wirtualnych można określić jako "niską".

Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F4A8DE3DB1

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.