Członek zarządu działa w trzech formach prawnych i z każdego źródła pobiera odrębne wynagrodzenie

28 marzec 2017

Spółka z o.o. wystąpiła z zapytaniem, czy członek zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem spółki z o.o. może świadczyć w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej usługi na rzecz spółki z o.o. i czy wystawione przez niego faktury za te usługi będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla spółki z o.o.? Biorąc pod uwagę, że równolegle posiada ze spółką zawartą umowę o prace i przyznane honorarium z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 21 lutego 2017 r. (1462-IPPB6.4510.589.2016.3.AG) potwierdził stanowisko Wnioskodawcy.
Współpraca wnioskodawcy z członkami zarządu/wspólnikami spółki oparta będzie o umowy regulujące w szczególności: zakres świadczonych usług, okres wypowiedzenia, minimalny wymiar dyspozycyjności, okres trwania umowy. Umowa o świadczenie usług doradczych i innych wymienionych w opisach poszczególnych osób, nie obejmowałyby żadnych usług zarządzania (zakres umowy byłby inny niż umowy w ramach stosunku pracy lub powołania na stanowisko członka zarządu). Spółka z o.o. nie narzucałaby czasu i miejsca wykonywania usług. Usługi doradcze i pozostałe świadczone przez członków zarządu/wspólników na rzecz spółki będą świadczone osobiście lub przy pomocy ich pracowników lub współpracowników, będzie ponoszone pełne ryzyko gospodarcze związane z należytym świadczeniem usług doradczych i pozostałych, będzie ponoszona odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat ich czynności oraz ich wykonanie, będą świadczyli usługi jako niezależni przedsiębiorcy, niepodlegający kierownictwu spółki. Czyli będą spełnione wymogi art. 5a pkt 6 i 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym faktury wystawione przez członków zarządu/wspólników będą uznane za koszty uzyskania przychodów dla spółki z o.o. i tego rodzaju czynności brak w katalogu wyłączeń kosztowych wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=499482&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.