Stawka CIT 15% od spółek kapitałowych osiągających także przychody z tytułu udziału w przychodach spółki komandytowej

25 kwiecień 2017

Wnioskodawca (dalej również jako: „Spółka”) jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (podatnik) jest podatnikiem podatku dochodowego CIT, który prowadzi własną samodzielną działalność gospodarczą. Dodatkowo, Spółka jest również komandytariuszem w spółce komandytowej i zgodnie z zapisami odpowiedniego statutu spółki komandytowej Wnioskodawca ma udział w zysku spółki komandytowej w wysokości 99% zysku.

Wnioskodawca analizuje przepisy, czy będzie miał prawo do zastosowania od 1 stycznia 2017 r. stawki podatku w wysokości 15% przeznaczonej dla małych podatników, zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy CIT, która weszła w życie od 1 stycznia 2017 r. W tym celu konieczne jest dla Wnioskodawcy ustalenie, czy na potrzeby statusu podmiotu jako małego podatnika na podstawie art. 4a pkt 10 ustawy CIT, należy wziąć pod uwagę jedynie przychody ze sprzedaży dokonywanej przez samego podatnika, czy należy również uwzględniać przypisane proporcjonalnie (zgodnie z ustalonym udziałem w zyskach) przychody ze sprzedaży spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 29 marca 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.19.2017.1.TS) uznał, że dochody spółek osobowych (w tym m.in. spółek komandytowych), przypisuje się wspólnikom tych spółek proporcjonalnie do posiadanych w nich udziałów (art. 5 ust. 1 updop). Spółki te bowiem są transparentne podatkowo, co oznacza, że wypracowany przez nie zysk nie jest bezpośrednio opodatkowany podatkiem dochodowym na poziomie spółek. Podatnikami podatku dochodowego są bowiem odrębnie wszyscy wspólnicy, a opodatkowaniu podlega dochód uzyskiwany przez każdego ze wspólników z osobna. W istocie zatem, dochody osoby prawnej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z udziałów w spółce komandytowej pochodzą ze sprzedaży prowadzonej przez spółkę komandytową, która podatkowo jednak zaliczana jest do działalności gospodarczej spółki z o.o. (art. 5 ust. 3 updop).
W konsekwencji, dla potrzeb ustalenia statusu „małego podatnika”, o którym mowa w art. 4a pkt 10 updop, należy brać pod uwagę wartość całej sprzedaży, dokonywanej przez Spółkę, która w rozpatrywanej sprawie jest podatnikiem zarówno w odniesieniu do wypracowanego przez siebie dochodu (opodatkowanie na poziomie samej Spółki), jak i w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży dokonywanej przez spółkę komandytową, proporcjonalnie do posiadanych w niej udziałów (opodatkowanie na poziomie wspólników spółki komandytowej).

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=502168&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.