Split Payment - Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2017-2020

09 maj 2017

W programie przedstawiono kolejny pakiet działań, które uszczelnią system podatkowy w latach 2017-2018. Ograniczenie luki w VAT, co stanowi jeden z głównych celów Krajowej Administracji Skarbowej, umożliwią w szczególności:

  • analizator JPK, tj. system teleinformatyczny wspierający wykrywanie faktur dokumentujących czynności fikcyjne,
  • wdrożenie systemu teleinformatycznego i mechanizmu analizy ryzyka, dotyczącego wykorzystywania banków i SKOK do działań przestępczych w zakresie wyłudzeń skarbowych w podatku VAT,
  • wprowadzenie tzw. modelu podzielonej płatności (split payment).

Pan Marek Kuchciński wyjaśnia na czym polega tzw. split payment:
Obecnie trwają w Ministerstwie Finansów prace zmierzające do wprowadzenia tzw. mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment). Mechanizm ten jest jednym ze sposobów gromadzenia należności podatkowych, a jednocześnie jednym z rozwiązań, które ma na celu eliminację oszustw i nadużyć oraz poprawę ściągalności podatku VAT (co przekłada się również na zmniejszenie luki w tym podatku). Głównym założeniem tego mechanizmu jest podzielenie płatności za dostarczone towary lub wyświadczone usługi na kwotę netto, która wpłacana jest przez nabywcę na konto dostawcy lub usługodawcy oraz kwotę podatku VAT, która trafia bezpośrednio na odrębne konto bankowe pozostające pod nadzorem organu podatkowego. Z tego odrębnego konta przedsiębiorca będzie mógł przekazywać należności za nabywane towary i usługi w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W znaczący sposób będzie to zapobiegać zaburzeniom płynności finansowej przedsiębiorców przy stosowaniu split payment.

Źródło: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/bip/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/id/5996304

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.