Czy opłata za usługę kształcenia w ramach studiów podyplomowych w zakresie coachingu będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy?

15 listopad 2017

W interpretacji z dnia 20 października 2017 r. (0111-KDIB1-1.4011.142.2017.1.NL) opisano, że wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi na rzecz Spółki z o.o. w oparciu o umowę agencyjną.

Przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest m.in. 46.16.Z działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych oraz 70.22.Z pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. W ramach umowy zawartej ze Spółką z o.o., Wnioskodawczyni jest zobowiązana do dokonywania czynności polegających na sprzedaży konsumentom towarów, stanowiących własność spółki. Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia działalności salonu sprzedaży w sposób zapewniający najlepszą obsługę klienta oraz w sposób zapewniający uzyskiwanie najlepszej efektywności i największej ilości sprzedawanych towarów. Wynagrodzenie, które otrzymuje za wyświadczone usługi jest uzależnione od wykonania planu sprzedażowego. Wnioskodawczyni odbyła podyplomowe studia coachingu, które umożliwiły jej zdobycie odpowiedniej wiedzy niezbędnej do rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej i przyczyniają się do zwiększenia przychodów osiąganych w ramach tej działalności. Program studiów obejmował zajęcia na temat coachingu w biznesie (jak chociażby coaching przywódczy, coaching zmiany, coaching konfliktu, czy coaching menedżerski).
Dyrektor KIS uznał, że odbyte podyplomowe studia coachingu, umożliwiły Wnioskodawczyni zdobycie odpowiedniej wiedzy niezbędnej do rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej i przyczyniają się do zwiększenia przychodów osiąganych w ramach tej działalności – stwierdzić należy, że opisane wydatki mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile zostały poniesione w okresie prowadzenia przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wobec tego za spełnione należy uznać kryterium celowości, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że opłata za usługę kształcenia w ramach studiów podyplomowych może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Żródło: http://sip.mf.gov.pl

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.