Zagrożenia ustawy o deregulacji

12 lipiec 2015

Coraz więcej doradców podatkowych zaczyna zdawać sobie sprawę, że już niedługo wejdzie w życie ustawa o deregulacji. Ustawa znosi wymóg posiadania tytułu doradcy podatkowego lub certyfikatu (licencji) ministra finansów na usługowe prowadzenie ksiąg.

Bez względu na wykształcenie, każdy, będzie mógł prowadzić usługowo księgi rachunkowe i inne ewidencje podatkowe. Budzi to ogromny niepokój, bo widzimy, że zniesienie tych minimalnych wymogów doprowadzi do zupełnego spadku poziomu prowadzonych ksiąg i innych ewidencji.

Ponadto, już coraz więcej doradców podatkowych zdaje sobie sprawę, że w tej kwestii musi liczyć wyłącznie na siebie. Obecnie Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP), według naszej wiedzy, nie prowadzi żadnych działań, aby zapobiec tym zmianom.

Wobec tego, na dzień dzisiejszy każdy doradca sam powinien, w miarę swoich możliwości podjąć działania. Proponujemy, abyście wpisywali się na portalach internetowych i informowali społeczeństwo o zagrożeniach wynikających z tych zmian. Możecie również wysyłać takie prośby do Mazowieckiego Oddziału KIDP, Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP), aby wesprzeć nasz samorząd, czyli Izbę Doradców Podatkowych w dążeniu do zachowania obecnych przepisów. Można takie apele wysyłać bezpośrednio do Ministra Finansów, Senatu i Prezydenta.

Nasze Stowarzyszenie też podejmuje działania w tym zakresie i może będziemy mogli pomóc w tej akcji. Więcej informacji w przyszłym tygodniu.

Dla informacji:

Ustawa o deregulacji m.in. naszego zawodu wyszła z Sejmu i trafiła do Senatu 15 kwietnia 2014r. Senat 24 kwietnia zgłosił poprawki, odesłał ustawę do sejmu. Niebawem z poprawkami wróci do Senatu, a potem po podpis Prezydenta. Już teraz, każdy może występować do Senatu oraz Prezydenta i apelować o odrzucenie tych zmian.

To dopiero początek tej walki i zapowiada się, że będzie długa, ale powinna zakończyć się sukcesem, bo w dobie informacji, społeczeństwo nie może uczciwie funkcjonować bez precyzyjnej informacji jaką dają rzetelnie prowadzone księgi i ewidencje.

Niejasne księgi, prowadzone bez podstawowych standardów to raj dla oszustów, którzy w tej mętnej informacji mogą ukrywać swoje manipulacje. A fiskus nawet nie będzie mógł ustalić faktycznego stanu i będzie miał trudności, aby określić kwotę zobowiązania podatkowego. Niestety, ucierpią na tym uczciwi podatnicy.

Poniżej podajemy linki, które mogą się Wam przydać:

  • Druk nr 2150-A, Posiedzenie Sejmu w dniu 12 marca 2014 r. – poprawki do ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druk nr 1576)

Art. 2. Wprowadzający zmiany do ustawy o rachunkowości,

Art. 3 Wprowadzający zmiany do ustawy o doradztwie podatkowym

http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/3A42D174FEC3B698C1257CA00045C223/%24File/2150-A.pdf

Stowarzyszenie kontynuuje wymianę informacji w tym zakresie. Prosimy również dzielić się z nami informacjami o tym, jak Wam idzie akcja składania apeli oraz prosimy o wszelki inne przydatne informacje na temat tej deregulacji, na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowimy forum do wymiany informacji i doświadczeń

Do usłyszenia i powodzenia. Wszystko nam wszystko sprzyja, bo działamy w słusznej sprawie.

W imieniu członków i sympatyków Stowarzyszenia Doradców Podatkowych „Forum” :

Danuta Łączyńska, Małgorzata Kardas-Gołębiowska, Aleksandra Lesińska, Anna Jedynak, Konrad Nowak, Beata Sikorska, Janusz Wiśniewski, Andrzej Paprota, Beata Świątkowska-Gołąbek, Krzysztof Kluczek, Agnieszka Zasikowska, Hanna Szarpak

http://www.stowarzyszeniedoradcow.pl kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Komunikat nr 10 z dnia 29  kwietnia 2014 r.