Koszty pośrednie przekraczające okres jednego roku rozliczasz proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą

20 lipiec 2016

W roku 2013 r., tj. w roku, w którym został złożony przez skarżącego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, wnioskodawca był zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.; w skrócie: u.o.r).

Przedstawiając własne stanowisko wnioskodawca wskazał, że z uwagi na fakt, iż umowa ubezpieczenia gwarancji jest związana ściele z określoną umową na wykonanie robót budowlanych należy uznać, że wydatek na ubezpieczenie gwarancji jest to koszt bezpośrednio związany z prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą. Podatnik ma prawo pod datą zapłacenia składki na ubezpieczenie gwarancji zaliczyć w całości wydatek pod datą jego poniesienia do kosztów uzyskania przychodu danego roku podatkowego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.). Bez znaczenia w sprawie jest natomiast, że zgodnie z zasadami określonymi ustawie o rachunkowości wnioskodawca wydatek zalicza do kosztów operacyjnych proporcjonalnie do okresu trwania umowy.
WSA w Białymstoku wskazał, że przedmiotem sporu w stanie faktycznym opisanym we wniosku o wydanie interpretacji jest ocena charakteru poniesionych przez skarżącego wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej i prawidłowego ustalenia momentu potrącalności tych kosztów w czasie. Przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji zdarzenie wskazuje, że jednorazową składkę ubezpieczeniową z polisy zawartej na okres ochronny dłuższy niż rok podatkowy należy zakwalifikować jako koszt pośredni, który powinien zostać rozliczony proporcjonalnie do okresu objętego ochroną gwarancyjną, zgodnie z zasadą z art. 22 ust. 5c zd. drugie u.p.d.o.f.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 maja 2016 r. (II FSK 791/14) oddalił skargę kasacyjna, orzekając, że uiszczenie opłaty ryczałtowej z tytułu zawartej na okres 5 lat umowy ubezpieczenia nie może być podstawą do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 22 ust. 5c oraz ust. 5d u.p.d.o.f. Dotyczy ona bowiem całej umowy ubezpieczenia. Stanowi więc koszt pośredni uzyskania przychodu, dotyczący okresu 5 letniego, a więc dłuższego niż rok, o którym mowa w art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f.
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EF6C698D1E

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.